Hvad er VR racing?

Har du prøvet følelsen af at køre racerbil med 300 km/t? VR Racing Denmark i København er det nærmeste du kommer at opleve adrenalinsuset og glæden af at køre en racerbil – men uden risiko og til en brøkdel af prisen. Med vores 5D simulatorer får du en oplevelse ud over det sædvanlige med virkelighedsnære 3D visuelle effekter, bevægelse i sædet og vind i håret!

I vores vr-simulatorer bliver du fastspændt i rigtige racer-sæder, hvor du mærker enhver bevægelse bilen laver på banen. Og ud over de nyeste Virtual Reality headsets og særligt formede Formel 1-rat har vi tilføjet vindgeneratorer, så du kan mærke vinden suse i håret når generatorerne imiterer vindhastigheder op til 300 km/t. Med surround sound høretelefonerne kan du høre motorene omkring dig på banen. Dette det giver dig også mulighed for med vores kommunikationssystem at tale med dine medkørere på banen.

Alt i alt får du hos VR Racing Denmark en uforglemmelig og virkelighedstro race-oplevelse – for dig, dine venner eller kollegaer.

Double Sprint

Til jer hvor et enkelt sprint ikke er nok

Double Sprint er træning, som vi kender det fra Formel 1 træningsdage. Du starter fra pitten og kører ud på banen hvor det gælder om at sætte hurtigste omgangstid – eller hvis I kører flere sammen kan vælge at race og battle mod hinanden.

Hvad end I vælger, er Double Sprint en god mulighed for at prøve vores 5D simulatorer og opleve Virtual Racing når det er bedst!  

1-16 kørere
(grupper over 8 bliver i delt i 2 hold)

}

2 x 20 minutter

Frit valg af biler og baner

295 kr. pr. person

Grand Prix

Til jer der vil have den ultimative VR Racing-oplevelse

Vores Grand Prix er den ultimative race-oplevelse bygget op som vi kender det fra weekendløb i motorsporten. I får først 10 minutters træning, så I kan lære bilen og banen at kende. Derefter 15 minutters kvalifikation, hvor det gælder om at sætte hurtigste omgangstid. Den omgangstid I sætter bestemmer startplaceringen i løbet.

Til sidst slutter I af med 20 minutters løb med en rigtig grid-start hvor I vil mærke det samme sus som en rigtig racerkører mærker når 30 biler suser ned mod første sving med over 200 km/t og alle prøver at komme først igennem svinget.

Grand Prixet er hvor I skiller fårene fra bukkene og finder ud af, hvem I jeres gruppe er den ultimative racerkører!

1-16 kørere
(grupper over 8 bliver i delt i 2 hold)

}

10 min. træning
15 min. kvalifikation
20 min. race

Frit valg af biler og baner

395 kr. pr. person

Le Mans

Til den store gruppe der vil have den ultimative VR Racing-oplevelse

Vores Le Mans race er den perfekte pakke for større grupper, firmaarrangementer eller teambuilding events, hvor I er 2-3 personer per hold. Det vil sige, at I er 2-3 kørere per simulator, hvor i skiftes til at køre på samme måde som ved det rigtige 24-timers Le Mans. I bestemmer selv taktik i forhold til køreskift, hvilket foregår ved, at I kører i pit og en ny kører hopper i sædet.

Denne pakke giver den ultimative Le Mans oplevelse, hvor det er hele holdet, der skal levere for at I til slut står øverst på podiet! 

1-16 kørere
(grupper over 8 bliver i delt i 2 hold)

}

15 min. træning
15 min. kvalifikation
90 min. race

Frit valg af biler og baner

895 kr. pr. person

tilbud og nyheder

Åbningstider

Man - Lukket
Tirs - Lukket
Ons 14:00-20:00
Tors 14:00-20:00
Fre 14:00-20:00
Lør 10:00-20:00
Søn 12:00-18:00

Dørene lukkes en halv
time før lukketid.

Uden for alm. åbningstid: efter aftale
Kontakt os for at høre nærmere.

adresse

VR Racing Denmark

Amagerbrogade 92
2300  København S

Følg os